Teória

Čo sú to výbušniny:

        

          Výbušniny sú chemické látky, ktoré za istých okolností vybuchujú a výbuch sprevádzajú zvukové a vizuálne efekty.

 

 

 

Rozdelenie výbušnín:

                                 

           1.  podľa spôsobu uvoľnenia energie a druhu výbuchu:

 

· energia vzniká uvoľnením pretlaku, alebo podtlaku - Mechanický výbuch

 

· rýchla premena elektrickej energie na mechanickú a tepelnú - Elektrický výbuch

 

· energia vzniká nukleárnou reakciou - Jadrový výbuch

 

· náhle uvoľnenie energie za vzniku plynov a tepla - Chemický výbuch

 

 

            2.  podľa povahy výbuchovej premeny:

 

Strelové:            používajú sa k udeleniu pohybu strelám pre vojenské, športové a lovecké účely. Napríklad: čierny prach a nitroglycerínové prachy.

 

Trieskaviny:      používajú sa iba na plnenie rozbušiek. Sú to látky veľmi citlivé na väčšinu impulzov. Zásahom prechádzajú na horenie ihneď alebo po chvíli do detonácie. Napríklad: ortuť, dinol.

 

Trhaviny:           sú veľmi citlivé na mechanické podnety a detonovať môžu len pomocou rozbušiek, alebo detonáciou inej trhaviny. Z tohto hľadiska sú dosť bezpečné. Vybuchujú detonáciou s veľkým deštrukčným účinkom. Napríklad: TNT, Dynamit, Pentrit.

 

 

Parametre výbušnín:

Výbuchová energia (teplo) – označenie E alebo Q. Čím je hodnota vyššia, tým je  aj účinok lepší. Udáva sa koľko energie alebo tepla uvoľní 1 kg trhaviny. Priemerné trhaviny majú hodnotu Q okolo 4 000 kJ a vojenské 6 000 kJ.

Výbuchová teplota  označenie t alebo T. Udáva sa v °C alebo v K. Je to najvyššia teplota, ktorú dosiahne trhavina. Priemyslové trhaviny majú hodnotu okolo 2 500 °C a vojenské až  5 000 °C

Objem výbušných plynov – označenie V. Udáva sa v litroch na kilogram. Je to množstvo plynov, ktoré vznikne pri výbuchu. Pohybuje sa v rozmedzí 500 — 1 000 l.kg-1.

Hustota výbušniny – udáva hustotu výbušniny. Má zásadný vplyv na koncentráciu energie a detonačnú rýchlosť. Voľne sypané výbušniny vo forme prášku majú spravidla hustotu 0,8 – 1,1 g.cm-3, ale zlisovaním sa dosiahne maximálna hodnota 1,5 - 1,8 g.cm-3

Detonačná rýchlosť  označuje sa D. Je to jedná z najdožitejších hodnôt a platí, že čím vyššia rýchlosť, tým je väčšia deštrukcia v mieste styku s výbušninou. Udáva sa v m.s-1 a hodnoty sú veľmi vysoké. Pri priemyselných trhavinách je to 2 000 – 5 000 m.s-1, pri vojenských 6 000 –  8 000 m.s-1 a pri kumulačných až 12 000 m.s-1.

 

 

 

Späť na úvod