Ukážka druhov výbušnín

 

  NAPALM

 

          Štandardný napalm je benzín zmiešaný s hlinitými soľami kyseliny palmitovej, nafténovej. Na zahustnutie sa tiež používa stearan  hlinitý, alebo v krajnom prípade hlinikový prášok.

          Napalm je ľahko zápalný gél ktorý horí jasným plameňom s čadivým dymom a pri horení sa rozteká. Je ľahší ako voda, takže na nej pláva. Horľavé predmety zapaľuje a prepaľuje (nemôže prepáliť kov).     

          Roztečený napalm horí cca. 1-1,5 minúty. Väčšie kusy horia aj 5 minút. Teplota obyčajného napalmu pri horení je

800°C                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             Existujú typy super napalm a  pyrogel, ktoré obsahujú napalm + práškový horčík, asfalt a naftu. Je to lepkavá tmavo šedá hmota. Najskôr začne horieť napalm, potom spolu s Mg jasným bielym plameňom so zábleskami pričom sa vytvára MgO, ktorý sa rozpaľuje až do biela. Takéto typy dosahujú teploty až 1900 °C, prepália tenký plech do hrúbky 2 mm. Môžu obsahovať aj prídavky, napríklad zliatiny Na (napalm sa zapaľuje pri kontakte so vzdušnou vlhkosťou alebo vodu), alebo peroxidu (potom sú samozápalné a zmes následne vybuchne)         

             Pre letecké nálety sa používa zmes so 60 % - 80 % peroxidom. Ten sa potom pri styku so zemou zapáli. Pre zvýšenie prepaľovacieho  účinku sa  kombinujú s termitmi, práškovým Al, alebo Mg. Napalm sa dá využiť iba ak potrebujeme niečo spáliť. V armáde sa to využíva tak, že malou náložou (cca. 0,8 kg TNT) odpália celý sud napalmu, ktorý zničí všetko v okruhu zhruba 100 m. Teroristi túto nálož zakopávajú pod zem ako nástrahu.

 

 

SEMTEX

 

             Ako základná zložka špeciálnych plastických trhavín Semtex sa používa pentrit (pentaerytrittetranitrát), a Hexogén. Semtexy sú teda zmesi Pentritu s Hexogenem v rôznych pomeroch, líšiacich sa podľa typu a účelu použitia trhaviny.

Ďalšími látkami sú plastické látky a zmäkčovadlá, ktoré zaisťujú plasticitu výbušniny v pomerne širokom rozmedzí teplôt (od hlbokých mrazov -45 °C až do +70 °C) a antioxidanty s farbivom.

             V niektorých typoch semtexov s malým obsahom brizantu sa používa na zvýšeniu hustoty a detonačnej rýchlosti síran barnatý.

            

             S určitou pravdepodobnosťou sa dá povedať, že zloženie Semtexov 1A a H je:     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

            

 

 

 

 

 

 

 

             Pre ľahšiu detekovateľnosť a zamedzenie zneužitia výbušnín k teroristickým akciám bola prijatá dohoda, že výbušniny typu Semtex, vyrábané v Českej republike budú značkované ľahko zistiteľnými  nitroestermi a aromatickými nitrozlúčeninami.

K tomuto účelu sa od roku 1991 začal používať ethylenglykoldinitrát (EGDN) v množstve 0,2 %. Neskoršie bol EGDN pre príliš veľkú kvapalnosť nahradený p-MNT (para-mononitrotoluen) v množstve 0,5 % alebo 0,1 % DMNB (dimethyldinitrobutan).  

 

             Vlastnosti Semtexov:

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             Z charakteristík oboch trhavín je vidieť, že ich vlastnosti sú veľmi podobné. Ich detonačné rýchlosti, energie a objem plynov sú  identické. Najväčší rozdiel je viditeľný v rozbušnosti, pretože Semtex 1A je viditeľne výbušnejší a pri použití ako príložnej nálože bude teda mať väčší deštrukční účinok. Semtex H má väčší prenos detonácie, čo súvisí s menším obsahom plastifikátorov. Zaujímavá je spojitosť medzi výbušnosťou, hustotou a zložením výbušniny. Aj keď je hustota Semtexu H väčšia, navyše obsahuje väčšie zastúpenie Hexogenu aj obsahu výbušnej zložky, je jeho výbušnosť nižšia než Semtexu 1A.

             Účinnosť týchto semtexov je v porovnaní s vojenským plastikom C-4 (USA) o dosť menšia. Je to dané nižší hustotou semtexov než má C-4 (obsahuje 91 % RDX, detonační rýchlosť = 7950 m.s-1).

             Výrobné ceny Semtexu A a H sú približne 125 Kč za kilogram, na čiernom trhu sa predáva za 10 000 až 40 000 Kč za kilogram.        

            

 

            Čierny strelný prach (Strelný prach)                  

            

             Čierny prach je bezpochyby najstaršou známou výbušninou avšak stále sa využívajú jeho charakteristické vlastnosti, ktoré iba ťažko nahradia iné výbušniny. Strelný prach je najslabšou výbušninou a má veľmi pomalý trhací účinok, rýchlosť šírenia výbušného rozkladu je maximálne 340 m.s-1 (t. j. veľmi blízko rýchlosti zvuku). Nejde teda o skutočnú detonáciu, ale deflagráciu, presnejšie povedané explozívne horenie. Strelný prach sa preto radí medzi streliva.

             Voľne zapálený rychle zhorí bez výbuchu. Zapálením v uzavretom priestore prudko vzrastá tlak plynu a pri dobrom utesnení prechádza horenie vo výbuch. Roznetom pomocou rozbušky exploduje aj voľne sypaný. Používa sa v kameňolomoch, pri trhaní ľadových krýh, v pyrotechnike a vojenstve.

Základne typy prachov :

 

 

Zloženie:

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Späť na úvod

SEMTEX 1A

 

Pentrit:

76 %

Hexogén:

4,6 %

Styrén-butadienový kaučuk:

9,4 %

n-oktyl-ftalát, butylcitrát:

 9 %

antioxidant a farbivo:

1 %

SEMTEX H

 

Pentrit:

40,9 %

Hexogén:

41,2 %

Styrén-butadienový kaučuk:

9 %

n-oktyl-ftalát, butylcitrát:

7,9 %

antioxidant a farbivo:

1 %

SEMTEX 1A

 

Energia výbuchu (Q):

4980 kJ.kg-1 (1191 kcal.kg-1)

Výbuchová teplota (Texpl):

4070 K

Objem výbušných plynov (Vo):

950 l.kg-1

Relatívna pracovná schopnosť (RPS):

75,9 % (výsledky v rozmedzí 73-77 %)

Detonačná rýchlosť:

7411 m.s-1 (v rozmedzí 7280-7487 m.s-1)

Hustota:

1,45 g.cm-3

Použiteľnosť v rozmedzí teplôt:

-30 až +60 °C

Farba: 

červená

Cieľové použitie:

plastická trhavina vysoko vodu vzdorná, pre špeciálne deštrukcie a povrchovú prácu, iniciácia rozbuškou č.8 alebo bleskovicou.

SEMTEX H

 

Energia výbuchu (Q):

4982 kJ.kg-1 (1191 kcal.kg-1)

Výbuchová teplota (Texpl):

4070 K

Objem výbušných plynov (Vo):

950 l.kg-1

Relatívna pracovná schopnosť (RPS):

75 % (výsledky v rozmedzí 73-77 %)

Detonačná rýchlosť:

7418 m.s-1 (v rozmedzí 7280-7490 m.s-1)

Hustota:

1,48 g.cm-3

Použiteľnosť v rozmedzí teplôt:

-40 až +60 °C

Farba: 

Žltooranžová

Cieľové použitie:

plastická trhavina vodu vzdorná, pre deštrukčné práce a práce pod vodou, iniciácia rozbuškou č.8 alebo bleskovicou.

 

VOJENSKÝ

TRHACÍ

ŠTANDARDNÝ

dusičnan draselný

74 - 75 %

60 - 70 %

75 %

Síra

10 - 11 %

13 - 18 %

10 %

drevené uhlie

14 - 16 %

15 - 22 %

15 %